Pleskotská hra 2017

V pátek a v sobotu 26. – 27. 5. 2017 se uskutečnila v pořadí již osmá novodobá Pleskotská hra. Výjimečná byla tématem a okolnostmi vzniku. Michal vymyslel, že uctíme památku našich předchůdců, členů našeho odboru, kteří zahynuli v lednu 1967 pod lavinou ve Vysokých Tatrách. Dva z nich Béďa Slavík a Karel Zakouřil byli autory původních Pleskotských her, které pořádali od roku 1952 pro kluky ve věku 12 – 18 let. Michal získal od Vaška Chundely (účastníka) původních her zápisník s poznámkami ke hře na téma Alvarez, kterou Béďa a Karel připravovali na rok 1967. Hra tedy ležela v archivu 50 let a letos spatřila světlo světa.
V pátek navečer jsme se sešli u ohně, opekli buřty, zazpívali a zhlédli zjevení Montezumy, který promluvil dvojím hlasem ze skály nad ohněm. Vážnost okamžiku přerušovaly tlumená škytání smíchem.
V sobotu se shromáždilo 5 oddílů Španělů ochotných Aztékům pomoci hledat ztracený poklad. Namalovali své vlajky a vyrazili na trasu. Umírající Azték předal šifrované dopisy, k jehož vyluštění bylo nutné srazit dostatečný počet destiček s písmeny v Údolí opeřeného hada. Odsud spěchali pro mapu a podle ní k chrámům s penízy, bez který nebylo možné pokračovat – na jejich rubu je 1. indicie. Penízy ukázali strážcům, u nichž museli někteří členové oddílů vypít odporný lektvar a onemocnět a všichni najít písmen a vyluštit 2. indicii. Pak spěchali k šamanovi, lovili gambaly zlaté, vařili léčivý čaj a nakonec se dostali do vězení, z něhož se mohli vysvobodit jen dobře trefeným hodem klíčem skrz okno. Po odemknutí zámků získali aztéckou stravenku na oběd (vařila aztécká kuchařka Šárka Š.), který zpestřil náročné dopoledne. Po siestě zvuky bubnů všechny dovedly na posvátné místo, kde kněz prováděl rituály, jež nás dovedly k sestavení totemu a díky dvěma indiciím (oko = dívat se + kolibřík = část totemu s dírou) k objevení místa pokladu. Radost byla veliká a do domácností malých objevitelů pokladu přibyly nádherné kousky „zlata“ a „stříbra“.