BARON PODKOSTECKÝ … a 7 smrtelných hříchů

Nežli si pustíte VIDEO MINI T O Mu z Tábora Pleskoty 2019, přečtěte si legendu: 

V Českém ráji se tenkrát žilo dobře.

Baron Podkostecký svému lidu vládl na hradě Kosti spravedlivě a jeho poddaní ho milovali. Jednoho dne však propadl kouzlu cestování a doma v Čechách se zdržoval už jen málo. Aby však jeho hrad nezel prázdnotou a lid nestrádal, z každé země, kterou navštívil, přivezl si jednoho rádce.

Z cest v prosluněné Francii přivezl si přenádhernou ozdobu Kosti Krasomilu Nafrněnou, z dalekého Japonska vzpurnou válečnici Nasranu Usratu, ve Španělsku se spřátelil s mnichem Klobasem Mastným, v Izraeli nalezl nového přítele Židomila Kaufmana, z Ruska si přivezl bohatou Natašu Škodolibnu a Itálie mu zajístila přítele nejvěrnějšího – Pochvala Dickenze.

Těchto sedm rádců mělo zajistit lidu blahobyt, radost a klid.

Při cestě do daleké Ameriky narazil Baron mezi prazvláštními indiánskými kmeny na lásku svého života – ač byla negramotná a mluvila jen málo, Baron ji dal jméno Kunhúta a odvezl si ji na svůj hrad. Kunhúta nebyla jako ostatní ženy. Její hruď byla pokryta chlupy a tvář zarostlá vousem. Barona však věrně milovala a brzy mu porodila dceru Klementýnu.

Baron si z cest vozil i všelijaké suvenýry, magické předměty zahalené různými legendami, pestrobarevné masky, zbraně a exotické kroje. Tím zdobil si hrad. Dlouhodobá nepřítomnost Barona však sklidila krutou daň. Rádcové propadli svým špatným vlastnostem a rozhodli se kraj ovládnout. Společně vymysleli zákeřný plán. Když se opět po delší době vrátil Baron z cest a malá Klementýnka vítala ho nakresleným obrázkem pro tatínka, zlí rádcové obvinili Barona z čarodějnictví.

Jako důkazy použili proti němu jeho suvenýry z cest. Navlíkli na něj potupnou masku a společně s vystrašeným lidem ho přibili ke skále. Ke skále přivázali i jeho dceru, jež jediná se otce zastala. Po dlouhé dny se z údolí ozýval tak srdceryvný dětský pláč, že se cestě mezi skalami začalo přezdívat Plakánek.

Baron byl mrtev a rádcové konečně mohli převzít vládu nad Českým rájem…